Dani Milka Kelemena 2021.

📜O FESTIVALU

Dani Milka Kelemena, od utemeljenja 1995. godine, okupljaju svake godine u Slatini ugledne hrvatske i svjetski poznate umjetnike, ponajviše zahvaljujući međunarodnoj reputaciji velikana hrvatske glazbe Milka Kelemena kojemu je festival posvećen.
U proteklih dvadeset godina na festivalu je u glazbenim i glazbeno-scenskim programima nastupilo 100 ansambala i 74 solista iz Hrvatske, sedamnaest europskih zemalja (Njemačke, Rusije, Engleske, Francuske, Finske, Danske, Moldavije, Švicarske, Bugarske, Slovačke, Poljske, Mađarske, Slovenije, Austrije, Italije, Bosne i Hercegovine, Bjelorusije) te iz Indije, Izraela, Kine, Armenije, Japana, SAD-a i Australije.
Temelj festivala čine djela Milka Kelemena, ona se provlače kao lajtmotiv u cjelokupnom programu, upotpunjena i obogaćena ostalim vidovima stvaralaštva – likovnom umjetnošću, filmom, scenskom umjetnošću, književnošću... U proteklim je godinama publici bogati Kelemenov opus predstavljen brojnim izvedbama.
Svojim kulturnim sadržajima festival se obraća najširoj, neumjetničkoj publici, kako bi približio građanima suvremenu glazbu i umjetnost koja humanizira društveni i urbani prostor i postaje dio svakodnevnog života. S druge strane, obraća se mladim ljudima – srednjoškolcima i studentima glazbenih i ostalih akademija, koji kroz edukaciju i mogućnost realizacije vlastitih projekata, postaju potencijalni budući umjetnici ili nova publika. Dosadašnje programe vidjelo je 30 tisuća posjetitelja iz Slatine, susjednih gradova i Mađarske.
Više koncerata organizirano je u drugim gradovima i općinama (Osijek, Virovitica, Voćin, Sopje, Suhopolje, Nova Bukovica, Čađavica, Čačinci).
Dani Milka Kelemena značajno su doprinijeli deprovincijalizaciji kulturnog života i urbanoj afirmaciji Slatine, Virovitičko-podravske županije i slavonske regije.

✍🏻Izvor: Jadranka Srdoč, iz knjige Milko Kelemen i Slatina.

objavio: Andrea Kligl   datum: 20. 9. 2021.